Arkona - kilka słów o rosyjskiej grupie folkmetalowej

Większość ludzi kojarzy gatunek folk, lub pagan metal za równoznaczny z tzw. viking metalem. Jednak muzyka folkowa istnieje przecież na całym świecie… Podobnie jaki i metal pogański, którego wykonawców możemy odnaleźć w całej Europie (tak samo jak i pogańską kulturę). Dlatego też gatunki te niekoniecznie wiążą się z artystami z kręgu kultury skandynawskiej. Największym na to dowodem jest rosyjska grupa Arkona (ros. Аркона) – promująca szeroko pojętą kulturę słowiańską, popularności dorównująca wszystkim czołowym wykonawcom pagan metalowym z kręgu skandynawskiego, czy nawet fennoskandzkiego.

Zespół założony został w mieście Dołgoprudnyj (Rosja, Obwód Moskiewski) w roku 2002 przez grupę słowiańskich rodzimowierców. Początkowo grupa nazywała się Hiperboreja (ros. Гиперборея). W jej skład weszli: Masza "Scream" Archipowa (wokal), Jewgienij Kniaziew (gitara), Jewgienij Borzow (bas), Ilja Bohatyriew (gitara), Aleksandr „Warlock” Koroliew (bębny), oraz Olga Łoginowa (klawisze). Już w lutym tego samego roku grupa zmieniła nazwę na Arkona (ros. Аркона). Nazwa ta nawiązuje do przylądka na Rugii, gdzie we wczesnym średniowieczu mieścił się największy w całej słowiańszczyźnie ośrodek kultu Świętowita.

Zespół z biegiem czasu, oraz ilości kolejno nagrywanych albumów cieszył się coraz większym rozgłosem. Nagrany w 2004 roku album Wozrażdienie (Возрождение) zyskał szeroką popularność, oraz uznanie na całym świecie, otwierając tym samym drogę zespołu do międzynarodowego sukcesu na scenie pagan/folk metalowej. Nagranie to po dziś dzień jest jednym z najsłynniejszych i najważniejszych pozycji, reprezentujących słowiańską sceną pagan metalową.
W chwili obecnej Arkona może pochwalić się ośmioma albumami studyjnymi, jedną EP-ką, jednym demem, dwoma albumami live, trzema kompilacjami, trzema nagraniami video, oraz jednym singlem promocyjnym. Od czasu wydania pierwszego albumu, po dziś dzień popularność grupy niesamowicie wzrosła, sprawiając, że stała się ona najbardziej rozpoznawalnym słowiańskim zespołem folk/pagan metalowym na świecie.

Muzyka Arkony to połączenie ostrej muzyki heavy metalowej z etniczną, ludową muzyką słowiańską, wywodzącą się głównie z terenów wschodnio-słowiańskiej Rusi. Dominujący, żeński wokal wspomagany jest przez ostry, męski growl, charakterystyczne dla muzyki metalowej instrumenty (gitara elektryczna i basowa, oraz perkusa), oraz dźwięki tradycyjnych ludowych instrumentów, takich jak akordeon, czy flet.
Wsłuchując się w ich brzmienie możemy poczuć się jak Słowianie, celebrujący pradawną kulturę przodków pośród rodzimych pól, gór, lasów i świętych gajów, pod okiem potężnego Świętowita, gromowładnego Peruna, czy życiodajnego Jaryły. Innymi słowy – to artysta w sam raz dla tych, którzy pragną odnaleźć w sobie siłę, męstwo i zapomnianą wiedzę przodków.
Czy Arkona to zespół dla każdego? Niestety nie… Ich muzyka nie przypadnie raczej do gustu zarówno konserwatywnym ultra-katolikom wyrażającym głęboką awersję do wszystkiego co „pogańskie”, jak i nowoczesnym miłośnikom wielkomiejskiego życia, wsłuchanym na co dzień w modne popowe, lub rapowe kawałki, oraz współczesne elektroniczne dudnienie… Niemniej warto spróbować.. Sam niedawno poleciłem Arkonę mojemu zbliżającemu się do 60-tki ojcu, który docenił ten zespół i stwierdził, że bardzo mu się to podoba. Może i więc warto odpalić sobie kilka utworów na próbę? A nuż ktoś pod wpływem tej rosyjskiej grupy poczuje w sobie od dawna zapomnianą duszę przodków i dozna dreszczy takich samych jakie i ja przezywam za każdym razem, gdy słyszę mocarny wokal Maszy, wspomagany przez brzmienia stanowiące mieszankę heavy metalu, z prastarą, słowiańską muzyką wprost z głębi Rusi.

Komentarze